VANIČKOVÁNÍ
Koupání miminka, jako nejen běžný rituál dne.
Právě vaničkování (koupání, plavání, polohování, cvičení) v domácím prostředí přináší sebou mnohem víc, než samotné umytí miminka ve smyslu hygieny. Jde o zanoření a manipulaci s miminkem ve vodním prostředí, dle předem domluvené metodiky. Díky cvikům a střídání jednotlivých pozic, nabývá miminko zkušenosti a dovednosti, které formují jeho svalový aparát, hlavně svaly trupu, které jsou třeba pro následný zdravý vývoj.
- Vaničkování přináší na prvním místě úzký kontakt s mámou nebo tátou. Rodič musí být plně přítomný a soustředěný na své dítě.
- Miminko má ve vodě jedinečnou možnost pohybu všech končetin bez omezení, díky nadlehčování vodního prostředí. Proto při polohování ve vodě dítě samo dotváří různé pozice svým neomezeným pohybem a tak dochází k zapojování důležitých svalů břicha a zad.
- Vaničkování a cvičení ve vodě pomáhá předčasně narozeným dětem, pomáhá dětem s hypotonickým svalovým napětím, nebo obecně dětem s oslabeným, jednostranně zatíženým svalovým aparátem. Také děti s postižením, například miminka s DMO najdou ve vaně uvolnění a zrelaxování.
- Mezi další benefity patří otužování. Během lekcí vaničkování, postupně snižujeme teplotu vody ve vaně. Přechod dětí do kojeneckého plavání v bazénu již není stresovou zátěží. Pravidelným koupáním je dítě vystavováno postupně změnám teplot a je tak stále více otužilejší a zdravé.
- Někdy miminko trápí bolest břicha z důvodu nedostatečného pohybu střevní peristaltiky. Pravidelné plavání a cvičení, umožňuje neomezený pohyb miminka a tak přirozenou masáž bříška, která pomáhá předcházet komplikovaným kolikám a probdělým nocím.
- Koupání miminka a návštěva plavací tety, může být také velké plus pro maminky. Většinou jsou již během měsíce maminky s miminkem v souladu. S postupným vývojem a změnami vyvstávají otázky, které lze konzultovat. Maminky zajímá, jak mohou přenášet miminko bezpečně, jak mohou podpořit formou hry psychomotorický vývoj, jak využít pohybová říkadla, písničky a motivační fyzické cvičení a manipulaci k podpoření vývoje. Případně odstranění špatných návyků a stereotypů, které mohou vést k odchylkám ve vývoji.
- Mě osobně vaničkování podpořilo návrat ke kondici. Ač se to na první pohled nezdá, je to náročná činnost pro dítě i maminku a může to být příjemný start pro obnovení fyzičky, která se bude jistě hodit.
- Pravidelným pohybem s miminkem učíte své dítě jednomu z nejdůležitějších návyků a tím je pravidelná fyzická aktivita. Díky ní miminko lépe jí, tráví, vylučuje a kvalitněji odpočívá.